شما اینجا هستید:

10ماده غذایی برای کاهش پف و تیرگی زیر چشم

آیا چشم های شما خسته به نظر می رسد؟ در اینجا نحوه خلاص شدن از شر سیاهی دور چشم و پف زیر آن را از طریق رژیم غذایی توضیح خوهیم داد. پوست اطراف چشم ظریف ترین پوست بدن است. وقتی آب بدن ما کم می‌شود، این بخش نازک می‌شود و رگ‌های خونی آن برجسته می‌شوند و دایره‌های تیره ایجاد می‌کنند، در حالیکه مایع اضافی جمع شده و می‌تواند باعث ایجاد پف گردد. عوامل موثر در ایجاد این نوع عوارض عبارتند از ژنتیک، کمبود خواب، افزایش سن، مصرف بی رویه کافئین، الکل و قند.

غذاهای آبرسان و دارای آنتی اکسیدان می توانند تقویت کننده گردش خون در این ناحیه گردند، غذاهای غنی از مواد معدنی به تعادل مایعات کمک می کنند و مصرف این مواد اثرگذاری قابل توجهی در سلامت اطراف چشم ها ایجاد می کنند.

  1. خیار

خیار یک غذای کلاسیک و دارای محتوای بالایی از آب است که باعث آبرسانی مجدد پوست می شود، سیلیس موجود در آن تقویت کننده کلاژن و گوگرد آن سبب تقویت پوست می شود. همچنین ویتامین K خاصیت ارتجاعی رگ های خونی را افزایش می دهد. بسیاری از ویتامین های تقویت کننده زیبایی پوست نیز در این میوه موجود است.

میزان مورد نیاز در روز: 1⁄4 خیار را به عنوان بخشی از پنج غذای خود در روز مصرف کنید.

  1. هندوانه

هندوانه یک منبع قوی تامین آب برای بدن است و تقریباً 92 درصد حجم آن از آب تشکیل شده است. حاوی آنتی اکسیدان های زیادی از جمله بتاکاروتن است که از سلامت چشم ها مراقبت می کنند.

میزان مورد نیاز در روز: یک برش بخورید یا به اسموتی ها و آب میوه ها اضافه کنید.

  1. بلوبری

این میوه که به دلیل فوایدش برای سلامت چشم شهرت دارد، منبع اصلی لوتئین و آنتوسیانین های آنتی اکسیدانی هستند که به محافظت از رگ های خونی ظریف و بهبود گردش خون در چشم ها کمک می کند.

میزان مورد نیاز در روز: هر روز یک مشت بعنوان میان وعده بخورید.

  1. گوجه فرنگی

رنگدانه قرمز روشن و متراکم در گوجه فرنگی نشان دهنده وجود آنتی اکسیدان های قوی، به ویژه لیکوپن است که به محافظت از رگ های خونی ظریف و بهبود گردش خون در چشم ها کمک می کند.

میزان مورد نیاز در روز: روزانه 1 گوجه متوسط یا 7 عدد گوجه گیلاسی میل کنید.

  1. کرفس

یک منبع غنی از مواد معدنی الکترولیتی مانند سدیم و پتاسیم است، تنظیم کننده مایع قدرتمندی که می تواند به کاهش پف کردگی کمک کند. تاثیر مثبت سدیم موجود درکرفس با نمک خوراکی سفید بسیار متفاوت است، زیرا باعث جذب سایر مواد مغذی نیز می شود.

میزان مورد نیاز در روز: یک شاخه میل کنید یا به غذا یا سالاد اضافه کنید.

  1. شاه توت

این میوه حاوی رسوراترول، یک آنتی اکسیدان ضد پیری، آهن و قندهای آبرسان است.

میزان مورد نیاز در روز: روزانه یک مشت کوچک بخورید.

  1. چغندر

رنگدانه قرمز بدلیل وجود آنتی اکسیدان سم زدایی Betalain است که برای سلامت چشم مفید است.

میزان مورد نیاز در روز: تا 85 گرم در روز

  1. ذغال اخته

کاروتنوئید آبرسان زآگزانتین موجود در گوجی بری باعث تقویت پوست اطراف چشم می شود.

میزان مورد نیاز در روز: روزانه یک مشت کوچک بخورید.

  1. گرده زنبور عسل

آنتی اکسیدان موجود در این گرده به تقویت گردش خون مویرگی کمک کرده و سنتز پروتئین کلاژن و الاستین را افزایش می دهد.

میزان مورد نیاز در روز: روزانه حداکثر 1 قاشق غذاخوری بخورید. اگر آلرژی به نیش زنبور دارید، باردار یا شیرده هستید، مصرف نکنید همچنین به کودکان ندهید.

  1. اسپیرولینا

اسپرولینا از جلبک سبز آبی تهیه می شود و بسیار مغذی است. این ماده ، دارای پروتئین برای بازسازی بافت ها و گوگرد برای تقویت پوست است.

میزان مورد نیاز در روز: با 1⁄4 قاشق چایخوری در روز در وعده غذایی یا نوشیدنی شروع کنید و تا 1 قاشق چایخوری افزایش دهید.

By: Susan Curtis, Tipper Lewis and Fiona Waring